środa, 17 lipca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaMicrosoftWindows XP wciąż ma wielu zwolenników

Windows XP wciąż ma wielu zwolenników

Windows XP nadal cieszy się ogromną popularnością, mimo wielomiesięcznego braku wsparcia Microsoft dla tego systemu.

Windows 7 kolejny raz zwycięża

Najnowsze statystyki NetMarketShare nie pozostawiają złudzeń – najczęściej używanym na świecie systemem operacyjnym jest wciąż Windows 7. Uznawany zarówno przez użytkowników, jak i wielu specjalistów za najbardziej udaną edycję systemu od Microsoft nadal nie pozwala nawet zbliżyć się do swojego wyniku innym rodzajom OS. Co więcej w ciągu kilku ostatnich miesięcy jego popularność jeszcze wzrosła i wynosi obecnie ponad 58% udziału na światowym rynku.

Rosnąca popularność Windows 7 może być spowodowana informacją Microsoft dotyczącą możliwości darmowej aktualizacji systemu do najnowszej, wciąż testowanej wersji Windows 10 dla użytkowników Windows 7, 8 i 8.1. Część właścicieli urządzeń zdecydowała się zapewne na przejście z jeszcze starszych wersji oprogramowania właśnie na popularną siódemkę.

Co ciekawe, zapowiedź bezpłatnej aktualizacji nie wpłynęła na wzrost zainteresowania bieżącą wersją systemu – Windows 8 i 8.1. Tu zwiększenie liczby użytkowników jest niemal niezauważalne – obie wersje cieszą się zaufaniem ok. 14% użytkowników (Windows 8.1 – 10,55% i Windows 8 – 3,52%).

Windows XP nadal popularny

Największym zaskoczeniem badania jest jednak niezmiennie silna pozycja systemu operacyjnego Windows XP. Mija właśnie rok od zakończenia wsparcia Microsoft. Mimo zwiększającej się liczby zagrożeń i braku aktualizacji bezpieczeństwa użytkownicy nie chcą się rozstać z XP. Co prawda producent zachęca ich do tego kroku (Windows XP nie będzie mógł być zaktualizowany do Windows 10 za darmo) i dostrzegalne jest niewielkie zmniejszenie udziału Windows XP w rynku, ale nie jest to masowy odwrót od tego systemu. Nadal jest on zainstalowany na prawie 17% urządzeń (a więc większej niż bieżąca wersja Windows – 8 i 8.1).

Zgodnie z marcowymi badaniami NetMarket Share system firmy Apple – Mac OS X 10.10 – odnotował niewielki wzrost i korzysta z niego niecałe 4% użytkowników. Natomiast innych rodzajów systemów operacyjnych używa mniej niż 7% z nich.

 

Źródło: netmarketshare.com
Marcin

 | Website
PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?