poniedziałek, 27 maja, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaOmegopediaDobre radyJak rozpoznać, że komputer został zainfekowany?

Jak rozpoznać, że komputer został zainfekowany?

Twój komputer zachowuje się dziwnie? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że to sprawka złośliwego oprogramowania. Objawy mogą być różne – złośliwe programy są tak różnorodne, jak użytkownicy komputerów. Każdego roku na świecie pojawiają się tysiące nowych wirusów, robaków, trojanów i innych form ataku, które wpływają na systemy operacyjne na wiele różnych sposobów.

Najczęstsze znaki ostrzegawcze obecności wirusów są jednak podobne. Jak dowiedzieć się, czy na komputerze jest wirus? Oto najczęstsze symptomy.

1.   Spowolnienie wydajności komputera

Ładowanie Twoich plików i aplikacji zajmuje dużo czasu? A może Twój komputer uruchamia się dłużej, a po włączeniu działa wolniej? Jeśli tak, to możliwe, że wirus infiltruje Twój system operacyjny.

Niektóre typy złośliwego oprogramowania przeciążają Twoje urządzenie i skutecznie kradną zasoby w celu użycia ich przez hakerów. Tak jest np. w przypadku botnetów, kiedy hakerzy przejmują Twój komputer i zdalnie go kontrolują, by za jego pomocą rozsyłać spam lub przeprowadzać ataki na inne urządzenia.

Oczywiście musisz wziąć pod uwagę, że z czasem Twój sprzęt naturalnie zwolni – wynika to ze starzenia się sprzętu i faktu, że nowe oprogramowanie jest coraz bardziej wymagające. Niska wydajność to nie gwarantowana oznaka infekcji, jednak stanowi sygnał ostrzegawczy, że coś może być nie tak.

2.   Niekończące się wyskakujące okienka

Wiele wyskakujących okienek lub dodatkowych kart otwierających się samoistnie to kolejny klasyczny znak obecności złośliwego oprogramowania. Wirus automatycznie ładuje strony internetowe, by zwiększyć statystyki kliknięcia reklam w sztuczny sposób lub skłonić do pobrania kolejnego złośliwego programu.

Wyskakujące okienka nie tylko denerwują. Mogą również potajemnie instalować oprogramowanie szpiegujące, mające na celu przejęcie kontroli nad Twoją przeglądarką, wykradanie Twoich loginów, haseł i danych osobowych bez Twojej wiedzy.

Niektóre witryny otwieraną mnóstwo wyskakujących okienek – zwłaszcza te, które zawierają nielegalne treści, np. torrenty. Zdarza się jednak, że wyskakujące okienka to efekt korzystania z bezpłatnej wersji programu – dzięki reklamom używasz go za darmo. Jeśli program uważasz za wartościowy, warto zapłacić niewielką sumę za używanie go bez reklam, by zapewnić sobie wygodę i pewność, że żaden szkodnik nie przedostanie się przez nie na Twoje urządzenie.

Kolejna rzecz, którą możesz zrobić to zmiana ustawień przeglądarki. Poszukaj opcji blokowania wyskakujących okienek – to pomoże Ci rozwiązać problem.

3.   Brak dostępu do komputera

Jeśli nie możesz uzyskać dostępu do ustawień i plików na własnym komputerze — albo nie możesz się zalogować lub wylogować — prawdopodobnie przejęło go złośliwe oprogramowanie.

W taki sposób działa m. in. oprogramowanie typu ransomware. Ogranicza ono dostęp do systemu komputerowego, plików i dokumentów i wymaga zapłacenia okupu, by blokada została usunięta.

Nie warto jednak wchodzić w dialog z przestępcami – nie masz żadnej gwarancji, że po zapłaceniu okupu odzyskasz swoje pliki. Dużo lepszym sposobem jest poszukanie oprogramowania deszyfrującego i przeskanowanie sprzętu za pomocą dobrego programu antywirusowego wyposażonego w narzędzie do usuwania ransomware.

4.   Zmiany na Twojej stronie głównej

Twoja strona główna losowo przełącza się na inną witrynę? Jeśli tak, prawdopodobnie masz wirusa. Złośliwe programy mogą wprowadzać zmiany na Twojej stronie głównej, tworzyć komunikaty o błędach, błędy przeglądarki, a nawet pliki skrótów na Twoim pulpicie.

Jeśli zauważyłeś takie problemy, koniecznie przeskanuj swoje urządzenie za pomocą dobrego programu antywirusowego. Zrezygnuj z opcji “szybkiego skanowania” – najlepszą opcją będzie tzw. skanowanie głębokie, zwane również pełnym skanowaniem. Tylko w ten sposób gruntownie pozbędziesz się wszystkich szkodników.

5.   Samoistne uruchamianie się programów

To kolejny znak, który powinien wzbudzić Twój niepokój. Jeśli nie ustawiałeś żadnej aplikacji, która ma uruchamiać się automatycznie wraz ze startem systemu, najprawdopodobniej odpowiada za to wirus lub inny złośliwy program.

Szczególny problem stanowią całkowicie nieznane Ci programy, których nie instalowałeś, a uruchamiają się one po włączeniu komputera. Podczas codziennych czynności zwróć również uwagę na nowe ikony i paski narzędzi, których nie konfigurowałeś. Ich obecność świadczy o działalności złośliwych programów na Twoim sprzęcie. Mogą one służyć np. do szpiegowania, przejęcia Twojej kamery i mikrofonu lub wykradania danych uwierzytelniających.

6.   Niepokojące sygnały na Twojej skrzynce mailowej

Twoja skrzynka pocztowa to cenny kąsek dla hakera – często zawiera mnóstwo poufnych danych, a także jest połączona z innymi serwisami, do których haker może uzyskać dostęp, gdy włamie się na e-maila.

Co powinno wzbudzić Twój niepokój? Po pierwsze, jeśli otrzymujesz całe mnóstwo spamu, w żadnym wypadku nie otwieraj tych wiadomości. Zwykle przekierowują one na fałszywe strony, które mogą nawet automatycznie pobierać złośliwe oprogramowanie.

Po drugie, regularnie sprawdzaj swoją skrzynkę nadawczą. Jeśli znajdują się w niej wiadomości, których nigdy nie wysyłałeś, lub przeciwnie – jest pusta, pomimo że nie usuwałeś z niej wiadomości – najprawdopodobniej poczta została przejęta przez hakera. Twój niepokój powinny wzbudzić również informacje od znajomych o dziwnych wiadomościach otrzymywanych od Ciebie.

Problem często nie kończy się na samej skrzynce pocztowej. Z pomocą maila cyberprzestępcy mogą dostać się na Twoje konto w mediach społecznościowych i za jego pośrednictwem publikować dziwne posty lub wysyłać zainfekowane wiadomości. To również czytelny sygnał, że komputer został naruszony.

7.   Antywirus przestał działać

Cyberprzestępcy tworzący złośliwe oprogramowanie boją się antywirusów – dobrze wiedzą, że wyposażony w nie sprzęt stanowi o wiele trudniejszy cel ataku. Dlatego próbują ominąć ich działanie, tworząc wirusy blokujące ich pracę.

Jeśli Twój program antywirusowy lub oprogramowanie zabezpieczające przestały działać, a ty nie wyłączyłeś żadnego z nich, możliwe, że przejęły go wirusy. Złośliwe programy mogą też blokować instalację aktualizacji i w ten sposób zmniejszać skuteczność antywirusów.

8.   Bateria szybko się wyczerpuje

Kolejny znak, że wirus zainfekował Twój komputer i szybko się namnaża, to rozładowana bateria. Szybkie rozładowywanie powinno zaniepokoić Cię szczególnie wtedy, gdy zmiana nastąpiła gwałtownie – bateria działała dobrze i nagle zaczęła szybko tracić żywotność.

Choć wiele wirusów próbuje ukryć swoje działanie przed użytkownikiem, tak aby jak najdłużej czynić szkody i wykradać dane, zwykle ich twórcy nie optymalizują ich pod kątem nieobciążania sprzętu i żywotności baterii. To właśnie dlatego zawirusowane sprzęty pracują wolno, często się zawieszają i szybciej wyładowują.

9.   Częste awarie

Twój komputer ciągle się zawiesza? A może sam się wyłącza lub restartuje? Może to oznaczać, że urządzenie zostało zainfekowane wirusem.

Oczywiście nieoczekiwane ponowne uruchamianie się komputera nie zawsze jest oznaką wirusa. Może wynikać ze źle skonfigurowanych lub wadliwych aplikacji, które przeciążają zasoby systemowe, np. doprowadzając do przegrzania. Jeśli częste awarie sprzętu to również Twój problem, warto jednak rozpocząć szukanie przyczyny problemu, skanując system dobrym programem antywirusowym.

10.  Przegrzewanie się sprzętu

Twój komputer robi dużo hałasu? Najprawdopodobniej to wynik wzmożonej pracy wentylatorów, które próbują chłodzić delikatne elementy elektronicze, aby nie uległy awarii. To znak, że niektóre programy wykorzystują komputer do granic możliwości, powodując nagrzewanie się procesora. Tymi programami mogą okazać się wirusy, które nie oszczędzają Twojego sprzętu.

Smartfony i tablety nie mają wentylatorów, ale przy intensywnym użytkowaniu też mogą się bardzo nagrzewać. W skrajnych wypadkach otrzymasz ostrzeżenie, że urządzenie się przegrzało lub wyłączy się ono samoistnie.

Złośliwe oprogramowanie może obciążać urządzenie, powodując jego nagrzewanie. Pamiętaj jednak, że winowajcą mogą być również gry wymagające dużej ilości grafiki, edycja wideo itp. Problemy z przegrzaniem napotkasz również, jeśli w ciepły dzień zostawisz smartfon w silnym słońcu.

Jak chronić komputer przed wirusami?

Jeśli na Twoim komputerze znalazł się wirus, musisz pozbyć się go jak najszybciej. Oczywiście możesz próbować zrobić to samodzielnie, jednak jeśli nie jesteś ekspertem, szanse na oczyszczenie sprzętu są niewielkie. Dużo prostszym sposobem będzie zainstalowanie oprogramowania antywirusowego od niezawodnej firmy, jak Kaspersky, Norton, Bitdefender, AVG, McAfee, ESET lub Panda.

Antywirus to również pierwszy i najskuteczniejszy sposób na ochronę przed szkodliwymi programami. Większość współczesnych antywirusów pracuje w czasie rzeczywistym, co oznacza, że wykryją złośliwe oprogramowanie zanim dostanie się ono na Twój sprzęt. To sprawi, że ​​nie doświadczysz żadnego z opisanych tutaj problemów – przynajmniej nie w wyniku wirusa komputerowego.

Oprócz używania antywirusa, warto trzymać się kilku prostych zasad bezpiecznego korzystania z internetu:

  • Hasła

Zadbaj, aby wszystkie używane przez Ciebie hasła były silne. Każde konto powinno mieć swoje unikalne hasło – nie używaj tego samego na kilku serwisach. Aby poradzić sobie z dużą ilością trudnych do zapamiętania haseł, używaj menedżera haseł. Nie musisz kupować w tym celu osobnego programu – menedżer haseł znajdziesz zwykle w pakiecie wraz z antywirusem.

  • Bezpieczne witryny

Unikaj wchodzenia na strony, które nie są odpowiednio zabezpieczone. Zawsze sprawdzaj, czy adres zaczyna się od https, a nie http i czy widnieje przy nim symbol kłódki. Zachowaj również ostrożność podczas pobierania – bezpłatne aplikacje mogą posiadać ukryte złośliwe oprogramowanie.

  • 2FA

Ten tajemniczy skrót oznacza uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Korzystaj z niego, jeśli tylko możesz – to dodatkowa warstwa zabezpieczeń dla Twojego konta.

  • Uważaj na publiczne WiFi

Unikaj korzystania z otwartych hotspotów – mogą być słabo zabezpieczone, a nawet podstawione przez hakerów.

  • Aktualizacje

Upewnij się, że Twój system operacyjny i wszystkie programy posiadają najnowsze wersje – tylko wtedy masz pewność, że nie posiadają żadnych luk, które mogliby wykorzystać hakerzy.

  • Ostrożność

Nie klikaj w podejrzane linki i nie otwieraj załączników, zanim nie upewnisz się, że są bezpieczne. To właśnie przez nie wirusy najczęściej dostają się na komputer.

Konkluzja? Nie ułatwiaj cyberprzestępcom pracy. Miej oko na aktywność komputera, zachowaj ostrożność i upewnij się, że posiadasz aktualne oprogramowanie antywirusowe. To jak noszenie maski i mycie rąk – wirusy krążą po okolicy, ale Ty możesz chronić swój system i zmniejszyć ryzyko zainfekowania urządzeń.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?