poniedziałek, 27 maja, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaOmegopediaDobre radyNiszczarka plików - dlaczego jest potrzebna?

Niszczarka plików – dlaczego jest potrzebna?

Jak często usuwasz pliki ze swojego komputera? Ta czynność zwykle nie zaprząta uwagi na długo – niezależnie od tego, czy plik jest mniej, czy bardziej ważny, każdy wrzucasz do kosza, klikasz “opróżnij” i zapominasz o sprawie.

Tymczasem, Twój komputer nawet po wykonaniu tej operacji nadal posiada w swojej pamięci ślady po usuniętych plikach. Te ślady mówią o Tobie wiele. Nawet sformatowany dysk może zawierać pozostałości po Twoich zdjęciach, nagraniach wideo, ważnych dokumentach, umowach, fakturach, prywatnej korespondencji, a nawet plikach z hasłami. Dla wprawnego hakera odzyskanie tych danych nie stanowi wielkiej trudności.

Dane usuwane z komputera nie znikają całkowicie – chyba że użyjesz niszczarki danych. Niszczarka wielokrotnie nadpisuje usuwane pliki, co uniemożliwia ich odzyskanie. Ma to ogromne znaczenie w przypadku poufnych danych, zarówno osobistych, jak i firmowych. 

Zwłaszcza firmy mają tutaj istotne zadanie, ponieważ ochronę danych wymuszają na nich przepisy wynikające z RODO. Takie dane nie powinny wpaść w niepowołane ręce. Jedynie niszczarka jest w stanie pomóc – skasuje dane tak, że nie będzie się już dało ich odtworzyć.

Na czym polega zwykłe kasowanie plików?

Kasowanie plików przebiega różnie w zależności od rodzaju dysku, na jakim pracujesz. Inaczej sprawa wygląda w przypadku dysków HDD (które w dalszym ciągu są dyskami częściej używanymi do przechowywania większej ilości danych), a inaczej w przypadku dysków SSD.

Na dyskach HDD zapis i odczyt odbywa się na ścieżkach, które są podzielone na sektory. Aby cały proces przebiegał szybciej, tworzone są mapy dysku, gdzie poszczególne dane przypisywane są do sektorów, oznaczonych tzw. flagami.

Jakie ma to znaczenie podczas kasowania plików? Gdy kasujesz jakiś dokument, zdjęcie lub film, nie zostaje on fizycznie usunięty z dysku. Otrzymuje jedynie specjalną flagę, która informuje, że można umieścić w tym miejscu nowy plik. Ma to na celu przyspieszenie wykonywania operacji, jednak niesie za sobą pewne konsekwencje.

W przypadku dysków HDD łatwiej jest więc nadpisać dane, niż je wyczyścić. Nawet formatowanie dysku nie załatwia sprawy – podczas formatowania oprogramowanie zapisuje nową, pustą strukturę katalogu i w niektórych przypadkach zmienia rozmiar klastrów, na które system operacyjny dzieli dysk. Nie ma to jednak wpływu na dane zapisane na dysku. Osoba, która przejmie taki dysk, może bez problemu odzyskać zapisane na nim wcześniej dane nawet za pomocą prostego, bezpłatnego programu do odzyskiwania plików.

Aby trwale usunąć pliki na dysku HDD, należy nadpisać ich zawartość za pomocą odpowiedniego narzędzia – niszczarki plików. Tylko usunięcie plików za pomocą skutecznej niszczarki da Ci pewność, że nawet najbieglejszy haker nie znajdzie na nim nic.

Inaczej sprawa kasowania plików wygląda w przypadku dysków SSD. Ich konstrukcja sprawia, że dane łatwiej usunąć, niż je nadpisywać. Teoretycznie, od razu po skasowaniu dane są całkowicie czyszczone. Nie oznacza to jednak, że w przypadku dysków SSD nie musisz korzystać z niszczarki, aby mieć pewność, że plik został usunięty na zawsze. Podobny sposób działania mają również pendrive’y, karty pamięci oraz dyski przenośne.

Dyski SSD nie są rozwiązaniem idealnym. Są co prawda o wiele szybsze, niż dyski HDD, jednak wielu użytkowników odstrasza ich cena. Jeśli potrzebujesz dużej ilości miejsca na dane, dysk HDD w dalszym ciągu sprawdza się najlepiej. Wiele osób rozwiązuje ten problem, używając dwóch dysków – SSD o niewielkiej pojemności jako “rozruchowego”, na którym uruchamia się system (dzięki czemu komputer pracuje szybciej) i HDD do przechowywania danych.

Choć na dyskach SSD dane o wiele łatwiej skasować, mimo to używając ich, należy pamiętać, że ślady danych również mogą na nich pozostać. Niszczarka w ich wypadku w dalszym ciągu ma zastosowanie.  

Pamiętaj, że fakt łatwiejszego usuwania danych na dyskach SSD podczas kasowania ma również swoje wady. Jeśli przypadkowo skasujesz dane lub dysk ulegnie awarii, masz dużo mniejsze szanse na ich odzyskanie. Istnieją wprawdzie programy do odzyskiwania danych z dysków SSD, jednak ich zastosowanie w praktyce jest mniej skuteczne, niż w przypadku dysków HDD. 

Czym grozi pozostawienie śladów po skasowanych plikach?

Wiesz już, że usunięcie plików i katalogów przez wrzucenie ich do kosza nie jest skutecznym sposobem na trwałe usunięcie plików. Czego należy się obawiać w przypadku pozostawienia śladów plików i na jakie sytuacje w szczególności uważać?

Szczególnej ochrony wymagają firmowe komputery. Znajdują się na nich liczne poufne dane – bazy klientów, kontrahentów i pracowników, umowy, projekty, faktury, plany i wiele innych. Nie powinny trafić w ręce osób trzecich. Gdy kasujesz dane na firmowym sprzęcie, powinieneś zawsze korzystać z niszczarki – tylko wtedy masz pewność, że nie będzie się już dało ich odtworzyć.

Pamiętaj, że utrata poufnych danych to dla przedsiębiorców prawdziwa katastrofa. Może nieść wiele konsekwencji, takich jak utrata wizerunku, kary finansowe, a także utrata przewagi konkurencyjnej na rynku.

Nie oznacza to, że prywatni użytkownicy nie muszą przejmować się swoimi danymi. Wyciek prywatnych zdjęć, osobistych dokumentów, zeznań podatkowych lub plików z hasłami może mieć równie nieprzyjemne konsekwencje.

Jeśli usuniesz dane tylko za pomocą kosza, każdy serwis komputerowy, a nawet zwykły nieco wprawniejszy użytkownik może przywrócić je w kilka chwil. Dlatego warto poświęcić trochę czasu i poznać sposoby trwałego usuwania danych, aby nie doszło do takiej sytuacji.

Kiedy w szczególności zwrócić uwagę na trwałe usunięcie danych? W każdej sytuacji, gdy sprzęt ma trafić w ręce osób z zewnątrz. Oto kilka przykładów:

  • sprzedaż używanych dysków twardych,
  • sprzedaż komputerów firmowych,
  • zmiana funkcjonalności komputera w firmie (np. przekazanie go innemu pracownikowi),
  • pożyczenie komputera znajomemu,
  • przekazanie serwisowi komputera do naprawy,
  • utylizacja firmowych komputerów.

Pamiętaj również, że trwałe usuwanie plików jest istotne nie tylko na dyskach, ale też na przenośnych urządzeniach, takich jak pendrive’y. Zanim pożyczysz pendrive znajomemu, nie tylko usuń pliki, ale zadbaj o ich pełne zniszczenie. Będziesz mieć spokój na wypadek, gdyby Twój znajomy chciał sprawdzić, co poprzednio znajdowało się na urządzeniu.

Co ciekawe, wiele osób sprzedających dyski, laptopy, pendrive’y czy karty pamięci nie przywiązuje wagi do trwałego usunięcia danych, które się na nich znajdowały. Test przeprowadzony przez firmę Kessler International (specjalizującą się w odzyskiwaniu danych na potrzeby procesów sądowych) wykazał, że aż 40% dysków sprzedanych na aukcjach serwisu eBay zawierało dane.

Jak usuwać dane, aby zostały trwale zniszczone?

Wielu użytkowników uważa, że do usunięcia wszystkich danych wystarczy formatowanie dysku. Nie jest to jednak prawdą. Gdy formatujesz dysk HDD, oprogramowanie zapisuje na nim nową, pustą strukturę katalogu, a w niektórych przypadkach zmienia też rozmiar klastrów, na które system operacyjny dzieli dysk. Dane jednak w dalszym ciągu da się odzyskać.

Faktyczne usunięcie plików uzyskasz dopiero po nadpisaniu ich zawartości. Nie jest to jednak czynność, którą możesz zrobić ręcznie. Aby nadpisać dysk i mieć pewność, że Twoich danych nie da się już odzyskać, powinieneś skorzystać z odpowiedniego narzędzia, które umożliwia wykonanie tego zadania.

Tym narzędziem są niszczarki plików, które sprawiają, że nawet agencje rządowe nie byłyby w stanie dostać się do Twoich danych. Oczywiście znajdziesz wśród nich mniej i bardziej skuteczne programy, dlatego warto przed zastosowaniem konkretnej aplikacji zasięgnąć o niej opinii.

Jak działa niszczarka plików?

Niszczarka plików to program, który nadpisuje dane na dysku w taki sposób, że nie jest już możliwe ich odzyskanie. Aby usunąć trwale dane z dysku HDD, trzeba nadpisać kilkukrotnie dany sektor, w którym znajdował się plik, żeby nie można go było przywrócić. Sam jednak nie jesteś w stanie tego zrobić, ponieważ nie masz możliwości wyboru sektora, gdzie trafią nowe dane.

Aby celowo zapełnić lukę po skasowanym pliku i mieć pewność, że dane są trwale skasowane, potrzebujesz więc odpowiedniego narzędzia – niszczarki plików.

Większość niszczarek jest bardzo prosta w obsłudze. Wystarczy odnaleźć folder lub plik, który chcesz usunąć, kliknąć go prawym przyciskiem myszy, wybrać polecenie “zniszcz trwale”, potwierdzić i chwilę poczekać na zakończenie procesu niszczenia. 

Oczywiście poszczególne programy mogą różnić się między sobą sposobem używania, jednak zwykle przebiega on podobnie. Jak widzisz, nie różni się on znacząco od zwykłego kasowania plików, a masz pewność, że już nikt nie uzyska do nich dostępu.

Co dzieje się z danymi, gdy usuwasz je w niszczarce? Niszczarka lokalizuje, gdzie dokładnie plik jest umieszczony na dysku – niezależnie czy to dysk HDD, SSD, pendrive czy karta pamięci. Odnajduje jego fizyczne umiejscowienie w odpowiednim sektorze – nie miejsce widoczne w eksploratorze plików.

Następnie, niszczarka wykonuje następujące czynności:

  • usuwa dane,
  • nadpisuje to miejsce nic nieznaczącymi danymi,
  • je także kasuje,
  • cały proces powtarza wielokrotnie.

Jak widzisz, po zakończeniu pracy niszczarki masz pewność, że w danym sektorze znajdują się już wyłącznie nic nieznaczące pliki, które tylko zajmują miejsce, ale nie mają żadnej wartości. Twoje dane zostały trwale usunięte i nie da się ich odzyskać w żaden sposób.

Niszczarki plików możesz używać zarówno na dyskach HDD, SSD, dyskach przenośnych, pendrive’ach i kartach pamięci. Dzięki niej to, co poufne, zostaje poufne – wszelkie skasowane dane znikają na zawsze.

Jaką niszczarkę plików wybrać?

Wybierając program do niszczenia plików, masz do wyboru bezpłatne i płatne narzędzia. Które jest najlepsze?

Wpisując w wyszukiwarkę hasło “darmowa niszczarka plików” znajdziesz wiele programów, które możesz ściągnąć za darmo. Znajdziesz wśród nich m.in. takie narzędzia, jak CCleaner, Odkurzacz, O&O SafeErase czy AdwCleaner. Oprócz niszczenia plików mogą posiadać również dodatkowe funkcje, takie jak np. optymalizacja komputera.

Instalacja bezpłatnego programu jest kusząca, jednak zastanów się, czy daje Ci pewność, że Twoje pliki faktycznie trwale znikają z dysku. Testy niszczarek pokazują, że niektóre narzędzia posiadają pewne niedociągnięcia. Przykładowo, program O&O SafeErase pozostawia nazwy katalogów i plików w głównej tablicy plików.

Kolejny problem z bezpłatnymi programami to źródło, z którego je pobierasz. Bardzo często trudno je zweryfikować. Pod pozornie przydatnym programem mogą kryć się niepożądane aplikacje, takie jak programy szpiegujące i inne szkodliwe oprogramowanie.

Pamiętaj również, że wybierając darmowy program, musisz się liczyć z wyświetlaniem licznych reklam podczas jego używania. Producenci zapewniają sobie w ten sposób dochód z dystrybucji programu, jednak ciągłe wyskakujące reklamy mogą być denerwujące.

My polecamy skorzystanie z niszczarek plików będących częścią pakietów programów antywirusowych renomowanych marek, takich jak Kaspersky, Norton, Bitdefender, McAfee, Panda, ESET lub AVG. Praktycznie każdy szanowany antywirus posiada aktualnie niszczarkę o podobnym sposobie działania. W niektórych wypadkach jest ona dostępna tylko w wersjach “Premium”. 

Korzystanie z niszczarek tego typu to nie tylko wygoda, ale też pewność, że pliki faktycznie zostały usunięte raz na zawsze. Kiedy wybierasz cały pakiet ochronny od producentów będących liderami w branży, pracujesz w pełni spokojny, że w Twoim systemie panuje porządek, a Twoich danych nikt nie odzyska.

Pamiętaj – “Delete” to nie wszystko. Niszczarki plików mogą zaoszczędzić wiele stresów. Wybierz program odpowiedni dla Ciebie i ciesz się spokojną pracą.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?