niedziela, 14 kwietnia, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaF-SecureRaport zagrożeń mobilnych F-Secure

Raport zagrożeń mobilnych F-Secure

Aż 99% nowych zagrożeń dla urządzeń mobilnych dotyczy tych, które wyposażone są w system Android – wynika z najnowszego raportu firmy F-Secure.

raport-urzadzen-mobilnychNa podstawie przeprowadzonych analiz eksperci fińskiego producenta oprogramowania antywirusowego F-Secure stworzyli i opublikowali Raport zagrożeń mobilnych za I kwartał 2014 roku. Zgodnie z jego treścią niemal wszystkie nowe rodzaje zagrożeń internetowych, jakie pojawiły się w tym okresie, dotyczyły urządzeń z systemem Android (275 na 277, tylko po 1 na iOS i Symbian).

Najpowszechniejszym rodzajem zagrożeń są trojany, które zapisują na telefonach lub tabletach niepożądane, ukryte funkcje, które mają na celu nielegalne uzyskanie korzyści finansowych od posiadacza urządzenia. Powodują one najczęściej wysyłanie wiadomości SMS na drogie numery Premium, przejęcie prywatnych danych użytkownika, oszustwa i kradzieże bankowe, ale również śledzenie lokalizacji czy pobieranie niechcianych aplikacji. Oprócz tego urządzenia mobilne narażone są na szkodliwe działanie innych zagrożeń: backdoorów, exploitów i robaków.

Podobne wyniki pojawiły się również w niedawnym raporcie G Data (The G Data Mobile Malware Report). Stwierdza on, że wraz ze wzrostem sprzedaży urządzeń mobilnych z systemem Android gwałtownie rośnie liczba zagrożeń skierowanych wobec ich właścicieli. W 2013 roku osiągnięty został rekordowy poziom 1,2 miliona nowych szkodliwych programów groźnych dla tego typu smartfonów i tabletów, wśród których dominują konie trojańskie.

Użytkownicy smartfonów i tabletów, zwłaszcza z systemem Android, powinni zadbać o jak najlepszą ochronę swoich urządzeń i zawartych na nich danych, tym bardzie, że zagrożenia stają się coraz bardziej zaawansowane i złożone.

 

Źródło: F-Secure, G Data

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?